Říjen 2013

(1)5 minut slávy

30. října 2013 v 15:02 | The Wall |  Údery do Mého světa
Probral jsem se ve sprše. Zatraceně, proč neteče teplá voda? Šílená bolest hlavy, výpadek paměti. Znáte to. Proč pořád neteče teplá? Něčí hlasy. A bolest hlavy. To si pamatuju. Konečně teplá. Trvalo to snad celou věčnost. Ne, tak jen deset minut, jak jsem odposlouchal z několika vět adresovaných patrně přímo mně. Zdá se, že těch hlasů je víc. Docela by mě zajímalo, kde to teď jsem. Ve sprše. V uších mi zní smích. Asi se baví něčím, co si nepamatuju. A je to všechno vůbec skutečné? Nebo je to sen?

Byl to otřes mozku. Celkem asi 15 minut, které pro mě zůstanou navždy zahaleny tajemnou prázdnotou, vyplněnou jen zjištěním, že se ostatní docela bavili.

Neslavný konec.

Vše, co se nevešlo do příručky Jak vést nudný život

25. října 2013 v 21:21 | The Wall |  Já a ti druzí
Je hezké vidět a slyšet, že jsou vaši přátelé štastni. Je nudné číst a poslouchat rady, jak se můžete stát šťastni i vy. Je zajímavé snažit se změnit svůj život. Je otravné se každodenně nutit věřit těm populistickým kecům. Je snadné ležet a snít o lepších světech. Je nemožné pochopit, proč lidé hltají návody na spokojený život od "skutečně efektivních" lidí.

Představte si svět, kde by každý člověk četl tu samou příručku Jak vést nudný život. Představte si celé armádní sbory, armády, skupiny armád dokonale prázdných bytostí pokládající oběť nejnižší, jejich život, v nemilosrdné bitvě o co možná nejvěrnější kopii svých generálů. Co potom? Půjde ta mašinérie vůbec zastavit? Snad si někteří při pohledu na vlastní krev (a to bude také naše jediná připomínka, že alespoň svým tělem jsme ještě lidé) uvědomí, že v tom svém návodu na život vlastně nečetli nic o smrti. Roboti nemohou umírat... A pro ty ostatní vytvoříme novou příručku. Vše, co se nevešlo do příručky Jak vést nudný život.